Veljavna plačna lestvica
Veljavna plačna lestvica, ki se uporablja pri obračunu plače v javnem sektorju, je objavljena v:
Plačna lestvica je veljavna s 1. septembrom 2016.
Pomikanje navzgor po plačni lestvici
Uvrstitev javnega uslužbenca v plačni razred je določena s predpisi. S 8. 12. 2018 so začeli veljati spremenjen predpisi: Uveljavljeni akti med Vlado in Sindikati 8. decembra 2018.
Poleg tega so se pri izplačilu decembrske plače v mesecu januarju že upoštevala napredovanja javnih uslužbencev, ki so napredovali s 1. 4. 2018 v plačnem razredu, ki je določen v plačni lestvici.
Izbor urednika: Videoseminar Določitev plač javnim uslužbencem in ukrepi na področju plač v letih 2019 in 2020 (dostop za naročnike SEJA profi plus) Če se želite bolj podrobno seznaniti o tematiki določitve plač, vam priporočam ogled strokovnega video seminarja, ki traja šolsko uro, predavateljice mag. Edita Dobaj. Za ogled videoseminarja (če niste naročnik modula Profi plus) mi pišite na elektorski naslov: mihael.sket@dashofer.si. |
Vprašanje, v kateri plačni razred na plačni lestvici se uvrsti javni uslužbenec
Tako se pojavljajo tudi vprašanja, kako razvrstiti delavca po novi zakonodaji, na primer v skladu z Aneksom h Kolektivni pogodbi za kulturne dejavnosti, če delavec redno napreduje ali pridobi višji naziv pred 1. 9. 2020, ko pridobi pravico do zadnjega povečanja?
Kot odgovarja na vprašanje mag. Mojca Fon Jager, je v Dogovoru o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju določena tudi dinamika uvrstitev v plačne razrede, to je, kdaj javni uslužbenec pridobi pravico do uvrstitve v višji plačni razred na plačni lestvici
Na vprašanje, kako je torej z javnim uslužbencem, ki napreduje pred 1. 9. 2020, ki je zadnji datum, ko javni uslužbenec pridobi tretji plačni razred povišanja, pa odgovarja, da »se zaposlenemu v terminih, kot določa 8. člen Aneksa h KpK, zviša osnovni plačni razred delovnega mesta in na tako zvišan plačni razred nato določite, kateri plačni razred zaposlenemu pripada po pridobitvi višjega naziva.«
Primeri, v kateri plačni razred na plačni lestvici se uvrsti javni uslužbenec
Več primerov dinamike pridobitve pravice do izplačila višjih plačnih razredov si lahko ogledate v predstavitvi iz seminarja Upravne akademije (vir: MJU), in sicer za delovna mesta: A) Učitelj (brez naziva) – razrednik, B) Višji svetovalec (naziv Višji svetovalec III), C) Podsekretar oz. Sekretar, D) Naziv Inšpektor III oz. Inšpektor II (delovno mesto Inšpektor).
Sprememba, ki smo ji priča, ni nič drugačna od tiste, ko so se v letu 2017 povišale plače do 26. plačnega razreda. Tako o predlanski kot lanski spremembi smo pisali na portalu SEJA profi v člankih:
Razlogi za sklenitev aneksa k pogodbi o zaposlitvi oziroma za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi (vzorec); Pravica do izplačila višje plače javnih uslužbencev v skladu z uvrstitvami delovnih mest skladno z aneksi h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev oziroma z uredbama ; Aktivnosti delodajalcev v zvezi z udejanjanjem odpravljenih anomalij v sistemu plač javnega sektorja