Danes je 28.3.2024

Input:

Potni stroški na službenih potovanjih ter prevoz na delo in z dela (računovodski vidik) - II. del

17.12.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

Sprašujem za javni zavod - vrtec. Vzgojiteljice in pomočnice se več krat na mesec udeležujejo izobraževanj, ki so organizirana v popoldanskem času. Seznanjena sem z Aneksom h KPVIZ (Ur. l. št 40/2012), ki v petem odstavku 5. člena določa sledeče: »Če mora javni uslužbenec zaradi potreb delovnega procesa, izrednega dogodka ali zaradi dela izven redno predvidenega razporeda priti na delo večkrat, kot je število delovnih dni, se mu za te prihode in odhode povrnejo stroški prevoza, ne glede na omejitev višine povračila stroškov prevoza na delo in z dela iz četrtega odstavka tega člena.« Zanima me samo kako ravnam v primeru, če zaposlenemu za prihod na delo obračunamo javni prevoz. Za izobraževanje v popoldanskem času pa javnega prevoza ne more koristiti, ker nima povezav. Ali je pravilno, da ji za redni prihod na delo obračunamo javni prevoz, za popoldanske prihode na delo (zaradi izobraževanja) pa kilometrino? Ali mora zaposleni sam nekako označiti, da javni prevoz v popoldanskem času ni možen?

Ja v primeru, ko ni možen javni prevoz, potem obračunate kilometrino v višini 8%, izdate mu potni nalog in s tem imate evidenco, da javni prevoz ni možen, ker napišete že ob izdaji, da boste javnemu uslužbencu povrnili kilometrino.

Lansko leto je ravnatelj odobril izplačilo vinjet za službeno pot. Obrazložitev je, da naj bi to bila cestnina. Nova ravnateljica zahteva od zaposlenih, da morajo to vrniti. Ali je prejšnji ravnatelj ravnal pravilno? Če ne, kaj je s tem kršil? Kdo je za to odgovoren, ravnatelj ali računovodja, ki nakazuje plače? Ali se ta znesek, če ni pravilno, da je nakazan vrne nazaj šoli? Kako poknjižiti to vračilo?

Iz okrožnice davčnega urada iz leta 2008 ob uvedbi vinjet je bila, da je vinjeta upravičen strošek, v kolikor je pri službeni poti nujna uporaba ceste, na kateri moramo imeti vinjeto. Odgovoren