Danes je 16.4.2024

Input:

Zadolževanje občin

21.7.2021, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 13 minut

4.7.6 Zadolževanje občin

Gordana Gliha

Zakon o financiranju občin (Uradni list RS, št. 123/06, 57/08, 36/11, 14/15 – ZUUJFO, 71/17 in 21/18 – popr., 80/20 – ZIUOOPE in 189/20 – ZFRO) v 10.a členu ZFO-1 določa, da se občina lahko zadolži za izvrševanje proračuna občine za investicije, predvidene v občinskem proračunu, v tekočem proračunskem letu, samo s črpanjem sredstev posojil pri državnem proračunu, javnih skladih, bankah ali hranilnicah, s sedežem v Republiki Sloveniji, ki so pridobile dovoljenje za opravljanje bančnih storitev v skladu z zakonom, ki ureja bančništvo. Poleg tega se občina lahko zadolži tudi pri upravljavcu sredstev sistema enotnega zakladniškega računa države oziroma občine.

Občina mora pred vsako zadolžitvijo, pri kateri črpanje in odplačilo posojila nista v istem proračunskem letu, pridobiti soglasje ministra, pristojnega za finance. Soglasje je sestavni del pogodbe o zadolžitvi občine. Posli zadolžitve, za katere s strani ministrstvo za finance, ni izdalo soglasja so (skladno z prvim odstavkom 85. člena Zakona o javnih financah) nični. Način, postopke in roke za izdajo soglasja predpiše minister, pristojen za finance. Vsebina zadolževanja občin je zajeta v Pravilniku o postopkih za izdajo soglasja k zadolževanju občin (Ur.l. RS št. 108//2021), možnost zadolževanja pri upravljavcu sredstev sistema enotnega zakladniškega računa pa opredeljuje Pravilnik o poslovanju sistema enotnega zakladniškega računa države oziroma občine (Uradni list RS, št. 76/20 in 82/20 – popr.) .

Občina se v tekočem proračunskem letu lahko zadolži, če odplačilo obveznosti iz naslova posojil (glavnice in obresti), finančnih najemov in blagovnih kreditov (obrokov) ter potencialnih obveznosti iz naslova izdanih poroštev za izpolnitev obveznosti posrednih proračunskih uporabnikov in javnih podjetij, katerih ustanoviteljica je občina, v posameznem letu odplačila ne preseže 10 % realiziranih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov občinskega proračuna v letu pred letom zadolževanja, zmanjšanih za prejete donacije, transferne prihodke iz državnega proračuna za investicije in prejeta sredstva iz proračuna Evropske unije ter prihodke režijskih obratov. V obdobju začasnega financiranja se lahko občina zadolži do višine, ki je potrebna za odplačilo glavnic občinskega dolga v tekočem proračunskem letu. Posle v zvezi z zadolževanjem občinskega proračuna in upravljanjem z dolgovi občinskega proračuna sklepa župan ali oseba, ki jo župan pisno pooblasti. Soglasje je sestavni del pogodbe o zadolžitvi občine. Soglasje se pridobi na podlagi Vloge, ki je sestavni del Pravilnika o postopkih za izdajo soglasja k zadolževanju občin Občina mora o zadolževanju in odplačilih glavnic dolgov poročati ministrstvu, pristojnemu za finance. Poročanje opredeljuje Pravilnik o pošiljanju