Davčne vidike odgovorov je pripravila Polona Gostan. Za morebitno podrobnejšo razlago vprašanj, ki se nanašajo na šolstvo, se obrnite na Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.
Glede pomanjkanja kadra, ali lahko ostali zaposleni kontinuirno prejemajo izplačila iz naslova POD ali obstajajo kakšne omejitve?
V skladu s prvim odstavkom 22.e člena ZSPJS se lahko javnemu uslužbencu izplača del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela za opravljeno delo, ki presega pričakovane rezultate dela v posameznem mesecu, če je na ta način mogoče zagotoviti racionalnejše izvajanje nalog uporabnika proračuna.
Podlaga za opravljanje povečanega obsega dela je pisni dogovor med javnim uslužbencem in predstojnikom oziroma direktorjem ali javnim uslužbencem, pooblaščenim za organizacijo dela. V pisnem dogovoru, ki se lahko sklene za daljše obdobje, se določi vsebina in obseg dela.
Pisno odločitev (sklep) o povečanem obsegu dela in plačilu delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela sprejme predstojnik oziroma direktor uporabnika proračuna za posamezni mesec.
Delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela lahko javni uslužbenec prejme, kadar povečan obseg dela dejansko opravi. Pri delodajalcu v javnem sektorju lahko povečan obseg rednih nalog nastane iz različnih razlogov, tudi zaradi prevelikega obsega dela glede na število zaposlenih. Uredba o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence (Uradni list RS, št. 53/08, 89/08, 175/20 in 95/24 – ZSTSPJS; v nadaljnjem besedilu: Uredba) določa, da višina dela plače za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela pri opravljanju rednih delovnih nalog uporabnika proračuna ali projekta, načrtovanega v okviru sprejetega finančnega načrta uporabnika proračuna, lahko znaša največ 20 odstotkov osnovne plače za javnega uslužbenca.
Torej, če obstaja povečan obseg dela, ki ga javni uslužbenec dejansko opravi, in so sredstva v skladu z Uredbo o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence (Uradni list RS, št. 53/08, 89/08, 175/20 in 95/24 – ZSTSPJS) zagotovljena, potem drugih omejitev, razen že omenjenih, ki jih določa Uredba, ni.
Ob tem pa je vseeno treba izpostaviti, da se z vidika delovnopravnih načel in kadrovski primanjkljaj s prerazporeditvijo nalog med ostale javne uslužbence ne more reševati trajno.
Ali se pomočnikom direktorja, ki sodijo v plačno skupino B, lahko izplača povečan obseg dela iz naslova nezasedenega delovnega mesta strokovnega delavca? Kaj pa iz naslova raznih programov, ki jih financirajo občine ( ob predpostavki, da je to vključeno v finančni načrt)?
Viri sredstev, ki se lahko porabijo za plačilo redne delovne uspešnosti, so določeni v 3. členu Uredbe o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence (Uradni list RS, št. 53/08, 89/08, 175/20 in 95/24 – ZSTSPJS).
Plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, ki ga javni uslužbenec opravi pri opravljanju rednih delovnih nalog uporabnika proračuna ali projekta, načrtovanega v okviru sprejetega finančnega načrta uporabnika proračuna, se krijejo iz prihrankov sredstev za plače posameznega proračunskega uporabnika, ki nastanejo zaradi odsotnosti javnih uslužbencev z dela, ali nezasedenih delovnih mest ali iz sredstev projekta, ki so predvidena v finančnem načrtu uporabnika proračuna.
Sredstva se ne ločijo po plačnih skupinah, ampak se celotna zgoraj navedena sredstva porabijo za plačilo povečanega obsega dela (ni razločevanja med plačno skupino B in drugimi plačnimi skupinami).
Glede možnosti financiranja iz »raznih programov« ni mogoče podati odgovora, saj ni jasno, kaj je s tem mišljeno. Finančna sredstva, ki se lahko namenijo za plačilo povečanega oseba dela, je treba vedno opredeljevati v okvirjih, ki jih določa Uredba (kot navedeno zgoraj).
V OŠ se je upokojila računovodkinja. Nove nismo dobili, zato smo del njenega dela odstopili zunanjemu servisu, večji del pa je prevzela tajnica. Ali in do kakšne višine ji lahko izplačamo povečan obseg?
V skladu s prvim odstavkom 22.e člena ZSPJS se lahko javnemu uslužbencu izplača del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela za opravljeno delo, ki presega pričakovane rezultate dela v posameznem mesecu, če je na ta način mogoče zagotoviti racionalnejše izvajanje nalog uporabnika proračuna.
Njeno višino ureja Uredba o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence (Uradni list RS, št. 53/08, 89/08, 175/20 in 95/24 – ZSTSPJS; v nadaljnjem besedilu: Uredba), ki določa, da višina dela plače za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela pri opravljanju rednih delovnih nalog uporabnika proračuna ali projekta, načrtovanega v okviru sprejetega finančnega načrta uporabnika proračuna, lahko znaša največ 20 odstotkov osnovne plače za javnega uslužbenca.
Glede na dejstvo, da tajnica opravlja povečan obseg na nalogah, ki spadajo v redne naloge šole, lahko zaradi preseganja pričakovanih rezultatov dela v posameznem mesecu prejema del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela. Višina dela plače iz povečanega obsega dela pri opravljanju rednih nalog pa je omejena na 20 % osnovne plače, zato je ta odstotek največ, kar tajnica lahko iz naslova povečanega obsega dela prejeme za opravljeno delo za posamezen mesec.
Zanima me ali se pri izplačilu POD izključujejo različni razlogi za nakazilo. Imamo nezasedeno delovno mesto, ki ga sedaj poleg svojega dela opravlja drugi delavec. Hkrati pa ima še dodatno odrejene naloge iz svojega področja. Torej, ali lahko dobi izplačilo in za opravljanje dela nezasedenega delovnega mesta in za dodatno odrejene naloge na svojem delovnem mestu.
V skladu z Uredbo o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence (Uradni list RS, št. 53/08, 89/08, 175/20 in 95/24 – ZSTSPJS; v nadaljnjem besedilu: Uredba) plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela javnemu uslužbencu pripada zaradi opravljanja rednih delovnih nalog uporabnika proračuna ali projekta, načrtovanega v okviru sprejetega finančnega načrta uporabnika proračuna. Višina dela plače za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela pri opravljanju rednih delovnih nalog uporabnika proračuna…