Danes je 14.10.2024

Input:

Nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen

30.8.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 10 minut

2024.08.1.3 Nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen

Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.

1. avgusta 2024 se je začel uporabljati noveliran Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen (1), ki ga je izdal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Pravilnik so na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) pripravili skupaj s predstavniki Inšpektorata Republike Slovenije za delo (IRSD), strokovnjaki varnosti pri delu in medicine dela, pri nastajanju pravilnika pa so bili zelo močno vključeni tudi predstavniki delavcev in delodajalcev. Pravilnik je sicer v veljavo stopil že 15. septembra 2023.

Kostno-mišična obolenja: ročno premeščanje bremen kot dejavnik tveganja

Po skoraj dvajsetih letih, v katerih je sprejetje pravilnika po mnenju ministrstva postalo nujno, so tako sedaj vzpostavljene omejitve pri ročnem premeščanju bremen za delavke in delavce, ki jih bodo morali upoštevati vsi delodajalci v vseh panogah. Ročno premeščanje bremen ima namreč lahko uničujoče posledice za zdravje delovnih ljudi. Med obolenji prevladujejo kostno-mišična obolenja, ki so hkrati najpogostejša poklicna bolezen v EU in ki naj bi, po izjavi ministra, pristojnega za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, izhajala neposredno iz povečevanja obremenitev pri delovnem procesu. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v Sloveniji kostno-mišična obolenja vzrok za kar četrtino bolniških odsotnosti, ta obolenja pa pogosto vodijo tudi v invalidnosti (2).

Kostno-mišična obolenja v zvezi z ročnim premeščanjem bremen so bolezni ali poškodbe mišic, sklepov, kit, vezi, živcev ali žil, ki nastanejo v povezavi z ročnim premeščanjem bremen (3). Kostno-mišična obolenja povezana z delom se načeloma razvijejo postopoma. Na njihov nastanek vpliva več različnih dejavnikov, kot so fizični in biomehanski dejavniki tveganja,