Danes je 28.4.2024

Input:

Obračun dodatkov in delovne uspešnosti

27.6.2011, Vir: Ministrstvo za javno upravoČas branja: 10 minut

Pojasnilo državnega organa številka 0100-480/2011/1 navajamo v celoti:

Na Ministrstvu za javno upravo smo prejeli nekaj vprašanj, ki zadevajo način obračuna delovne uspešnosti iz naslova povečanega dela iz katerih izhaja, da v praksi prihaja do različnih načinov obračuna delovne uspešnosti v primeru odsotnosti javnega uslužbenca.

 

Na podlagi navedenega podajamo razlago načina obračuna delovne uspešnosti in dodatkov v primeru odsotnosti javnega uslužbenca.

 

V skladu z 21. členom Zakonom o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 56/2002 in nadaljnje spremembe; v nadaljevanju ZSPJS) so javni uslužbenci lahko upravičeni do redne delovne uspešnosti, do delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela in delovne uspešnosti iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu.

 

Del plače za redno delovno uspešnost pripada javnemu uslužbencu, ki je v obdobju za katerega se izplačuje, pri opravljanju svojih rednih nalog, dosegel nadpovprečne rezultate (prvi odstavek 22.a člena ZSPJS). Osnova za obračun redne delovne uspešnosti javnega uslužbenca je njegova osnovna plača za čas rednega dela v ocenjevalnem obdobju (tretji odstavek 28. člena Kolektivne pogodbe za javni sektor (Uradni list RS, št. 57/08; v nadaljevanju KPJS)). Redna delovna uspešnost je torej vezana na prisotnost javnega uslužbenca, pri čemer lahko ta del plače letno znaša največ dve osnovni mesečni plači javnega uslužbenca, ki mu je pripadala za december preteklega leta. Na tem mestu opozarjamo, da je Zakon o interventnih ukrepih (Uradni list RS, št. 94/10; v nadaljevanju ZIU) s 6. členom, začasno, za leti 2011 in 2012, ukinil pravico javnih uslužbencev do dela plače iz naslova redne delovne uspešnosti.

 

Javni uslužbenci so v skladu s prvim odstavkom 22.e člena ZSPJS upravičeni tudi do plačila delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za opravljeno delo, ki presega pričakovane rezultate dela v posameznem mesecu. Pisno odločitev o povečanem obsegu dela in plačilu delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela sprejme predstojnik oziroma direktor uporabnika proračuna za posamezni mesec na podlagi pisnega dogovora med javnim uslužbencem in predstojnikom oz. direktorjem. Pisna odločitev