Danes je 4.5.2024

Input:

Odpravnina ob upokojitvi – dopolnitev

19.11.2013, Vir: Ministrstvo za notranje zadeveČas branja: 9 minut

Pojasnilo državnega organa številka 007-1055/2012/22 navajamo v celoti:

»Ministrstvo za pravosodje in javno upravo je izdalo pojasnilo "Odpravnina ob upokojitvi – dopolnitev", številka 007-1055/2012/5 z dne 25. 9. 2012.

Ministrstvo za notranje zadeve prejema številna vprašanja, vezana na konkretne primere, še zlasti glede izplačila odpravnine ob upokojitvi v primeru "delne invalidske upokojitve". Po podatkih, s katerimi razpolagamo, je bila praksa v zadnjih letih glede izplačila (delne) odpravnine ob delni invalidski upokojitvi neenotna, saj so jo nekateri subjekti izplačevali, nekateri pa so izplačali (celotno) odpravnino ob (polni) upokojitvi. Neenotna so bila tako stališča ali delavcu pripada odpravnina ob delni invalidski upokojitvi, kakor tudi stališča, kaj je šteti kot osnovo za obračun odpravnine (samo plačo za 4 ure, ali tudi nadomestilo ali pa vzeti za osnovo plačo, ki bi jo delavec dobil, če bi delal 8 ur).

Ugotavljamo, da se vprašanja nanašajo na situacijo, ko je javni uslužbenec uveljavil pravico iz:

Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 106/99 s spremembami in dopolnitvami, ZPIZ-1), ki je sicer veljal do 1.1.2013

"93. člen (Pravica do dela s krajšim delovnim časom od polnega in odmera delne invalidske pokojnine)

(1) Zavarovanec, pri katerem je podana III. kategorija invalidnosti, če ni več zmožen za delo s polnim delovnim časom z ali brez predhodne poklicne rehabilitacije, in zavarovanec, pri katerem je nastala II. kategorija invalidnosti po dopolnjenem 50. letu starosti in ima preostalo delovno zmožnost za opravljanje določenega dela vsaj s polovico polnega delovnega časa, imata:

- pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega in

- pravico do delne invalidske pokojnine."

 ali

Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) (Uradni list RS, št. 96/12), ki je