Danes je 9.5.2024

Input:

Ur. l. RS 2427/2018, Pravilnik o pridobivanju nazivov v dejavnostih varstva kulturne dediščine, z dne 7.7.2018

Opozorilo: Neuradno prečiščeno besedilo predpisa predstavlja zgolj informativni delovni pripomoček. Osnovni predpis je povzet po PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije). Nadaljnje posodobitve so pripravljene v uredništvu založbe Verlag Dashöfer.
PRAVILNIK
o pridobivanju nazivov v dejavnostih varstva kulturne dediščine
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik določa stopnje, podrobnejše zahteve za pridobitev in postopek pridobivanja strokovnih nazivov (v nadaljnjem besedilu: naziv) strokovnih delavcev, ki opravljajo delo na področju varstva kulturne dediščine (v nadaljnjem besedilu: varstvo), to je na konservatorskem, konservatorsko-restavratorskem in muzejskem področju.
2. člen
(splošni pogoji)
Varstvo izvajajo pravne osebe javnega in zasebnega prava (v nadaljnjem besedilu: organizacija) ter fizične osebe kot samostojen poklic na področju varstva.
II. POGOJI ZA IMENOVANJE V NAZIV
3. člen
(podrobnejše zahteve za imenovanje v naziv)
(1)  Strokovni delavec je imenovan v strokovni naziv, če:
-  ima ustrezno izobrazbo oziroma kvalifikacije, določene s tem pravilnikom,
-  je opravil strokovni izpit na področju varstva in
-  izpolnjuje pogoje za imenovanje v strokovni naziv, določene s tem pravilnikom.
(2)  Podrobnejše zahteve za imenovanje v strokovni naziv so:
-  delovne izkušnje na področju dejavnosti varstva,
-  strokovno delo na področju dejavnosti varstva, opredeljeno s strokovnimi kompetencami v merilih za ocenjevanje iz priloge tega pravilnika, ki je sestavni del tega pravilnika (v nadaljnjem besedilu: priloga).
4. člen
(ugotavljanje izpolnjevanja pogojev)
(1)  Kot ustrezna izobrazba po tem pravilniku se lahko šteje tudi izobrazba, pridobljena v tujini, ki je nostrificirana, priznana ali vrednotena v Republiki Sloveniji. Ustreznost izobrazbe na podlagi odločbe o nostrifikaciji ali odločbe o priznavanju izobraževanja oziroma mnenja o izobraževanju preveri komisija iz 6. člena tega pravilnika in o tem poda mnenje.
(2)  Kot izpit po tem pravilniku se šteje tudi enakovreden izpit, ki ga je strokovni delavec opravil v tujini. Enakovrednost izpita preveri komisija iz 6. tega člena pravilnika in o tem poda mnenje.
(3)  Kot delovne izkušnje na področju dejavnosti varstva se štejejo izkušnje, pridobljene v delovnem razmerju ali pri samostojnem opravljanju poklica na področju varstva po pridobitvi izobrazbe, ki je pogoj za pridobitev naziva, za katerega je strokovni delavec vložil vlogo, razen če ta pravilnik ne določa drugače.
(4)  Kot delovne izkušnje na sorodnem področju se štejejo delovne izkušnje, pridobljene v delovnem razmerju ali pri samostojnem opravljanju poklica zunaj področja varstva po pridobitvi izobrazbe, ki je pogoj za pridobitev naziva, za katerega je strokovni delavec vložil vlogo, razen če