Smernice vlade ministrstvom vsebujejo:
Vse prispevke za socialno varnost za zaposlene na čakanju v obdobju dveh mesecev od dneva uveljavitve zakona do 31. 5. 2020 krije država. Pravice zavarovancev in prihodki pokojninske in zdravstvene blagajne se ohranijo. Država dodatno sofinancira neto 20 % nadomestil zaposlenim. Odpravi se pravilo, da mora biti na čakanju 30 % delavcev kot pogoj za kritja nadomestil. Vsem, ki bodo imeli toliko delavcev na čakanju, pa država krije celotno nadomestilo.
Delavcem, ki ne delajo zaradi višje sile (ni prevoza, zagotavljajo varstvo svojih otrok), bo pripadal enak status, kot delavcem na čakanju. Vse prispevke za socialno varnost za te zaposlene v obdobju dveh mesecev od dneva uveljavitve zakona do 31. 5. 2020 krije država.
Nadomestila za vse bolniške odsotnosti v času epidemije krije ZZZS in ne delodajalec.
Delavcu, ki v času epidemije izgubi službo, do zaključka epidemije pripada od prvega dneva nadomestilo za brezposelnost.
Za ohranitev delovanja podjetij država pokrije vse prispevke za pokojninsko zavarovanje za delo zaposlenih, ki ostanejo na delovnem mestu v tem obdobju. Ob tem se ohranijo pravice zavarovancev in njihovi prihodki.
Omogočen bo odkup terjatev do slovenskih podjetij. Podjetje bo lahko prodalo terjatev določeni inštituciji, če ne bo pravočasno poplačana. Zamrzne se plačilo akontacije DDPO.
Plačilni roki za plačilo zasebnih podjetij iz javnih sredstev se skrajšajo na osem dni. Mejne vrednosti za uporabo ZJN se povečajo. Občinam in njenim ožjim delom se naroči samostojno izvajanje javnih naročil.
Vse sejnine in druga nadomestila v podjetjih v državne lasti ter plače funkcionarjev v javnem sektorju se znižajo za 30 %, razen za funkcionarje sodne veje oblasti. Hkrati se vpelje nagrajevanje za tiste, ki so najbolj obremenjeni, 100–200 % dodatka na osnovno plačo.
Za izboljšanje socialnega položaja upokojencev bo izplačan dodatek v različnih višinah po kategorijah. Javne storitve, ki se ne izvajajo, se ne bodo zaračunavale – na primer vrtec.
Podjetniki bodo oproščeni plačila prispevkov (te prispevke plačuje država) in podjetniki bodo prejeli temeljni dohodek v višini 70 % minimalne plače, če bodo s posebno izjavo razglasili prizadetost zaradi krize, ker dejavnost ne morajo opravljati ali jo. Do odmere za leto 2020 se odloži plačilo akontacije dohodnine.
Ministrstva bodo do 26. 3. 2020 svoje predloge poslala na Vladno službo za zakonodajo, 27. 3. pa jih bo vlada obravnavala v okviru priprave enotnega zakona s protikriznimi ukrepi.